گزارش چالش 30 روزه محتوایی

سلام به همراهان و دوستان عزیز من در وب سایت محمدی مهدی احمدی. تشکر ویژه ای میکنم از تک تک لحظه هایی که در وب سایت من به سر بردید. امیدوارم مطلب های سایت تا این لحظه مفید بوده باشه.

من سایتم را از سال پیش در میانه های اسفند 98 تاسیس کردم و بعد از انجام کارهای خودره و امتحان های ساده ایی که انجام داده ام در نهایت به این نتیجه رسیدم که در 12 فروردین سال 1399 به صورت رسمی سایت بر موتور های جست و جو بالا بیاید.

من برای اینکه کار جدی و حرفه ایی محتوایی خود را در این زمینه شروع کنم، تصمیم برا این گرفتم که در طول تاریخ های 12/1/99 تا 12/2/99 به مدت یک ماه یک چالش را برای خود در نظر بگیرم. چالش 30 روزه ایی که قرار بود در آن هر دو روز یک بار، یک بلاگ پست جدید را در وب سایتم هوا کنم.

این هم گزارش عملکرد من در مدت 30 روز است.

این یعنی هر روز نوشتن، هر روز فکر کردن به این موضوع که قرار است پست جدید چه باشد. کلی سوال دیگر که جواب هایش در شد پست هایی که تا این لحظه در وب هوا کرده ام.

درطول این 30 روز اتفاقات مختلف افتاد. فراز و فرود هایی که در این مسیر بوده همه شان شیرین و جذاب و در اصل لذت بخش بوده است؛ اما بگذارید اول برایتان بگویم که قرار است در این گزارش به چه نکته هایی اشاره شود:

چرا چالش:

خب شاید سوال شما هم همین باشد که چرا من با یک چالش شروع کرده ام؟ فایده این کار چیست؟ نقشه و ایده دیگری برای این کار وجود نداشته است؟

اما دلیل های من برای اینکه من این سایتم را با یک چالش شروع کردم:

1) اول اینکه چالش همیشه لذت بیشتری نسبت به کارهای دیگر دارد. مانند مسابقه دادن ، چالش هیجان و انگیز بیشتری برای من ایجاد میکرد. برای همین هم من با استفاده از این ویژگی توانستم انگیزه و شور بیشتری در خود ایجاد کنم.

2) چالش ها زمان دار هستند. من با هر روزی  که از چالشم می گذشت، انگیزه و انرژی بیشتری را پیدا میکردم.

من زمانی که می دیم روز اول گذشت، روز دوم روز…. گذشت بیشتر انگیزه و انرژی میگرفتم که بله من تا این جا آمده ام پس ما بقی مسیر هم قطعا شدنی خواهد بود.

3)چالش ها همیشه جایزه دارند. برنده ها همیشه باید به خاطر قهرمانی خود یک جایزه خوب برای خود دست و پا کننده.

من هم با خود گفتم بهترین تصمیم که می توانم بگیرم این است که یک پیتزا دست ساز محمد مهدی بهترین ایده است. چون من عاشق پیتزا هستم.

همین هم یک انرژی دیگر که باعث میشود من با جدیدت بیشتری کارم رو ادامه بدم چون دلم طعم جذابش تنگ شده:)

4)یکی از مهم ترین ویژگی های چالش های موفق، خاطرات موفقی هستند که با خود دارند.

 من همیشه این مسئله در ذهنم باقی خواهد ماند. من همیشه این را خواهم گفت که من چالش 30 روزه محتوایی خود را به خوبی و با موفقیت پشت سر گذاشته ام.

من متعهد بود و با پشتکار و انگیزه کارم رو پیش بردم. من توانستم با این کار به تقویت اعتماد به نفس خودم در زمینه تولید محتوا و در کارهای شبیه کمک کمنم و فکر میکنم این مهم ترین دلیل باشد.

نتیجه ها:

اما من در این مسیر تجربه های جدید و جالبی را به دست آورده ام. شایان است که آنها را با شما به اشتراک بگذارم:

چند تجربه مهم من عبارت است:

1)یک حرکت محتوایی بزرگ زدم. چون من به جزء زمانی که یک کانال تلگرام داشته ام، هیچگاه محتوای خود را در رسانه ایی نمی گذاشتم.

  این کار هم بسیار کمک کننده بود تا دوباره شروع کنم و کارم را به صورت حرفه ایی تر و شکیل تر ادامه بدهم.

2)من اغلب داستان می نوشتم، کمتر سراغ یادداشت نویسی، مقاله ها، جستار نویسی و…. می رفتم.

من با ساختن این وب سایت به سراغ تمام این سبک ها رفته ام. یادداشت هایی در مورد نقاشی نوشته ام، مقاله وبی نوشته ام، جستارهای بلند نوشته ام، برای اولین بار از زندگی خودم گفته ام…

 این برای من بسیار تاثیر گذار بوده و بی شک در تقویت من در نویسندگی، کسب تجربه های جدید و تقویت سبک های مخلتف نوشتاری بسیار کمک کننده بوده.

3)من تا به حال تجربه طراحی تصویر نداشته ام. این چالش تمام طراحی و درست کردن عکس هایش را با خودم بوده است.

این کار تجربه بسیار خوب و هیجان انگیزی برای من از طراحی کردن و گرافیک بوده است.

این کار باعث شد کمی ذوق طراحی و هنر طراحی را به صورت تجربی درک کنم و بتوانم محتوای با کیفیت تری را ارئه بدهم.

4)تجربه ایی که برای من ارزشمند بود، با برنامه بودن است. من خیلی سخت است که کاری را به صورت پشت سر هم انجام بدهم( اهمال کار درجه یک) اما من توانستم در این حرکت 30 روزه یک تجربه خوب از نظم و کار درست و به موقع را داشته باشم.

من توانستم من به خودم ثابت کنم که من می توانم سد هایی که با ذهنم ساخته ام را بشکنم، می توانم به خواسته هایی که می خواهم برسم.

5)آشنایی با فضای سایت و سایت داری؛ البته که بسیار کار دارم و به قولی باید سفر ها رفت تا پخته شود خامی؛ ولی هر انسانی حتی از اولین سفر خود هم می تواند چیزهای جدید را بیاموزد و بتواند کارهای شگفت انگیزی انجام دهد.

سایت هم یکی از آنها بود. نحو کار با سایت، هاست و دامنه و… که خیلی از شما بهتر از من از این موضوعات سر در می آورید.

آموخته ها:

من در این یک ماه چیزهای جالبی را فراگرفته ام چیزهایی که قطعا می تواند برای شما مفید و جالب باشد که چکیده آنها این ها می شوند:

1)یکی از مهم ترین چیزهایی که آموخته ام این است که با قدم بر نداشتن هیچ چیزی درست نمیشود. می دانید، ما آدم ها گاهی فکر میکنیم که باید به جایی برسیم و بعد حرکت کنیم.

اما این تفکر از این نظر مشکل دارد که تا زمانی که حرکت نکنیم، نمی توانیم به جایگاهی که خواهانش هستیم برسیم.

این اتفاق یعنی صبر کردن، صبر کردن که از حضرت ایوب هم بشتر طول خواهد کشید.

صبری که اجر ندارد هیچ، عواقب بدی هم دارد.

2)من موقع نوشتن خیلی از مطلب ها موضوعات مجبور شده بودم برم و بخوانم و یاد بگیرم. سایت ها زیر رو کنم و کتاب هایی ورق زدم. درست است من سعی کرده ام چیزهایی که یادگرفته ام را به شما هم بگوییم؛ اما من توانسته ام خودم را نیز رشد بدهم.

با سعی در آگاه کردن شما توانسته ام خودم را بهبود ببخشم، از نظر توسعه فردی، نویسندگی، داستان نویسی و کلی موضوعات دیگری که باید از همین جا بگوییم ممنونم که توانستم برای شما یک مطلب نویسم.

فواید این کار:

قطعا هر کاری که ما انجام میدهیم دنبال یک سری فواید و موفقت ها از آن هستیم که من اینجا بریتان چندتایی را می شمارم:

1)این بود که من رسانه شخصی خود را به صورت رسمی تاسیس کرده ام. من با تاسیس این رسانه خود را متعهد کرده ام که برم و کارم را به عنوان یک نویسنده، به صورت حرفه ایی تر و جدی تر ادامه دهم.

من به قول شاهین کلانتری:

من خود را از باشگاه افرادی که منتظر هستند تا کشف شودند، خارج کرده ام و شروع کرده ام، شروع کردم به خود را جار زدن.

من خودم را کشف کرده ام و می خوام اگر آدم ها برایم کاری نمی کنند به فکر آینده ام باشم.

2)تجربه نوشتن مستمر در سایت. می دانید من با یک چالش من مانند یک دومینه بود.

این چالش مسئله ایده یابی را برای من به وجود آورد. درست کردن یک محتوای خوب، تصویر نگاری، به موقع رساندن محتوا به سایت و…

این چالش که نسبت به من بزرگ بود باعث شود این موضوعات را بهتر درک کنم.

من مجبور شدم در مقیاس خودم یک فشار نسبی و خوب را تجربه کنم و این دقیقا برای من یک اتفاق بسیار خوب بوده است

چالش من باعث شده من توانایی، انگیزه و قدرت و… خود را محک بزنمو ببنم که در نوشتن، کارهای مربوط چقدر توانایی دارم و می توانم کار را به صورت درست انجام دهم.

 

3)یکی از فواید این کار این است که من یک سایت برهنه را با تکه محتوا هایی که کنار هم گذاشتم پوشاندم.

من نوشتم و تکه تکه محتوا را به هم چسباندم و توانستم سایت را کمی وضعش را بهتر کنم.

محتوای من باعث شود که در کوتاه مدت یک سایت برهنه به یک سایت که داری بلاگ پست های نسبت مناسبی هستش  برسد و بتواند از حالت زشت و برهنگی خارج شود. این مسئله یک امتیاز بزرگ است که در کوتاه مدت این کار انجام شود.

نتیجه ها:

قطعا همه ما دنبال نتیجه هستیم. خب به قول هیتلر: اگر پیروز شوی نیازی به توضیح نداری و اگر هم شکست خوردی چیزی برای توضیح نداری.

البته من شکست نخوردم به عنوان یک تازه کار و کسی که وبلاگ نویسی را تازه شروع کرده، می توانم چند نتیجه را که بدست آورده ام را اینطور ردیف کنم:

 

1)تقویت نوشته هایم: شاید فکر کنید که مهم نباشد؛ ولی این مهم ترین است. من با این چالش توانسته ام بهتر باشم. برای یک آشپز مواد اولیه خوب شرط است برای نویسنده داشتن کلمه های خوب.

من با این چالش تمرین بسیار خوبی در نوشتن کردم. توانستم این کلمه ها را به زعم خودم قوی تر کنم، بهتر کنم و همین هم بسیار خوشحال کننده و ارزشمند است.

2)توانستم یک سری از توانایی های خود را بروز بدهم. من نوشتن بلدم، دست و پا شکسته هم عکسی درست میکنم. تخیل خوبی دارم و یک عدد عشق به نوشتن.

من این ها را کنار هم گذاشتم و شروع کردم هرچند توانایی های من بسیار جا برای بهتر شدن دارند؛ اما من آنها را به نمایش گذاشتم. چون خوب می دانم: با نمایش گذاشتن و کار کردن در فضای آنلاین پیشرفت و موفقت چند برابر برای هرکس رقم می خورد.

3)قطعا افرادی هم جسته گریخته آمده اند و وب را نگاه کرده اند که مجموع بازدید کننده ها تا این لحظه ایی که دیده ام: 243 نفر بوده اند و 596 بازدید هم از تمام صفحه های وب من صورت گرفته است.

نوشته های گذشته

اگر فکر می کنید من بعد از اتمام کردن این چالش این نوشته هایی که گذاشته ام را اینجام رها میکنم، سخت اشتباه میکنید( شاید هم آسان) به هر حال این جا وب سایت است و من هر چند که دلم می خواهد می توانم نوشته های خود را برزو کنم.

این یکی از مهم ترین ویژگی های نوشتن است. پس مطمعن باشید من تمام این پست های که توی این چالش گذاشته ام را دوباره خواهم نوشت و دوباره به صورت کامل بازنویسی خواهند شد.

چون من با تجربه آن زمان خود  چیزی نوشته ام؛ اما من حالا تجربه بیشتری دارم پس اگر دوباره سراغ آن نوشته ها بروم بهترشان خواهم کرد این دقیقا یکی از قدرت سایت همین است.

برنامه آینده...

من این چالش را تمام کرده ام و دیگر یک مدتی کم تر خواهم نوشت. اخر کنکوری بودن هم دردسر خود را دارد. پس می نشینم و می خوانم؛ ولی به هیچ عنوان نوشتن را ترک نخواهم کرد.

من هر یک هفته، 10 روز بر خواهم گشت و نوشته های جدید را در وب سایت آپلود میکنم.

برای این موضوع هم یک استراتژی کامل باید ریخت که این کار در آینده انجام خواهم داد. بیشترین و مهم ترین موضوعاتی که آپدیت می شوند: داستان ها، مقالات هستند.

ما بقی هم بر حسب علاقه یا هر موضوع دیگر در هر هفته و 10 روز آپدیت خواهند شد.

یکی از مهم ترین کارهایی که انجام میدهم این است که می خواهم بازنویسی نوشته های گذشته را داشته باشم. یعنی هر هفته یک نوشته جدید و یک بازنویسی جدید.

اما برنامه های جدید داریم یا نه؟

این نکته بسیار مهم است. من در برنامه جدید و جذابی دارم که از نوشتن فرا تر می رود.

یکی از آنها ولاگ ( ویدیو) های من است: قرار است در حالت یک برنامه و به بعضی از آنها به صورت سلسله وار این برنامه های ویدیویی خود را داشته باشم و در این سبک هم کار را شروع کنم. ویدیو هایی ضبط کنم و در سایت هوا کنم.

یک برنامه که بسیار در آن جدی تر هستم ساختن پادکست است(  فایل صوتی ) یک ایده بسیار جالبی دارم که دوست دارم آن را اجراء کنم و روی آن مسئله کار کنم.

مانند یک برنامه رادیویی می شود با کلی قسمت که قطعا جذاب خواهد بود. آن هم در برنامه آینده خود دارم.

نوشتن هم که داستان خود را دارد. من تا لحظه ایی که خون در رگ های خود دارم، خواهم نوشت و موضوعات مختلفی که فکر میکنم می توانم با آن خود را تغییر دهم را خواهم نوشت.

نوشتن برای من همیشه راهی برای بهتر شدن است. پس منتظر نوشته های جدیدم باشید.

در نهایت باید گفت:

من با انجام این چالش قدم مهم و بزرگی در نویسندگی آنلاین خود کردم.

 من سعی کردم جا پای خود را تا جایی که می توانم محکم کنم. تجربه های بی نظیر به دست آوردم. بسیار آموختم و بسیار لذت بردم و هیجان زده شدم.

این هم گزارش بود که من در این 30 روز به صورت کاملا خلاصه و کوتاه گفتم. چه کردم.

چه یاد گرفتم و در آینده چه برنامه ایی دارم. امیدارم  شما هم از این محتوای من لذت برده باشید.

شما برای آینده محتوایی من چه پیشنهادی دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید